2024-05-07 trhy duben 24 ===
Speaker: [00:00:00] Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký, vítejte u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta. Dnes se jako tradičně na začátku každého měsíce podíváme na vývoj za poslední měsíc, tedy za duben a samozřejmě nejenom za duben, ale i za delší období jako je 3, 5 nebo 10 let. Nejprve začneme akciemi. trochu pauzu a americký index poklesl o 3,9%, světový o 1,9%, o něco méně propadly evropské akcie o 0,7% a ještě o něco méně rozvíjející se trhy o nějakých 0,18%.
Na druhou stranu takové korekce na tom trhu přichází celkem často a není to nic neobvyklého. Ta korekce byla způsobena zejména [00:01:00] daty o inflaci, protože data o inflaci v Americe byla o něco horší, než se očekávalo. Což vlastně znamená, že americká centrální banka bude pravděpodobně snižovat sazby o něco později, anebo je bude ponechávat v delší dobu na stejné úrovni, což způsobilo tu korekci na trzích.
Ale je pravda, že od začátku roku stále americké akcie jsou v růstu o 6,17%, světové o 6,35%. A když se koukneme na období tří let, tak je tam stále růst u světových nebo i amerických akcí o 20%. A na desetiletém horizontu, nějakém delším, tak je to u amerických akcí růst o 167% a u světových akcí o 137%.
Stále se ukazuje, že ve své podstatě nemá příliš smysl řešit, jakým směrem se ten trh vydá v průběhu měsíce nebo roku, půl roku a podobně. Protože investování by mělo být opravdu spíše o tom dlouhodobém zhodnocení a můžeme vidět, že na tom dlouhém horizontu [00:02:00] to zhodnocení je velmi slušné. Když budeme pokračovat na dluhopisy, tak ty také v dubnu poklesly o nějakých 1,74% a od začátku roku jsou stále slabší o 3,5%,
ale právě ten propad lze vnímat optikou, že ty dluhopisy jsou nyní ještě o něco atraktivnější, co se týče nákupu. Je pravda, že samozřejmě z dlouhodobého hlediska mohou být zajímavější spíše dlouhodobější nebo dluhopisy s splatností, Ale protože s tou inflací to není tak dobré, jak se na první pohled zdálo, tak samozřejmě se může klidně stát, že americká centrální banka Za nějakou dobu i klidně zvýší úrokové sazby, což by samozřejmě na ty dlouhé dluhopisy nemělo pozitivní dopad, ale spíš jenom krátkodobě.
Ale pokud se podíváme na horizont ve vyšších letech, tak klidně i ty dlouhodobé dluhopisy mohou být zajímavé, protože z toho poklesu sazeb, který dříve či později přijde, tak budou samozřejmě ty dluhopisy těžit. Ale pokud zvolím spíše kratší dluhopisy, tak ten [00:03:00] potenciální růst sazeb na ně nebude mít tak negativní vliv a mohu těžit i z toho celkem zajímavého výnosu do splatnosti.
Za poslední dobu se i hodně dařilo zlatu, už kvůli různým geopolitickým důvodům dalším, stále, když se na to zlato podíváme v nějakém delším horizontu, Tak pěti let je na tom ještě poměrně dobře, ale třeba na desetiletém horizontu je jeho růst o 75,8%, zatímco, jak jsem zmiňoval, světové akcie vzrostly o 137%. jako doplněk portfolia to zlato teďka může fungovat, protože když ty akcie si vzaly tzv. pauzu, část propadů malinko utlumit. Co se týče Bitcoinu, tak tam byla velká euforie z těch vydaných ETF, ale za minulý měsíc byl propad ceny Bitcoinu o 13% a určitě už není teď Bitcoin tak na výsluní, jak byl ještě před pár měsíci.
Ohledně [00:04:00] kurzu eura vůči koruně, tak koruna je o 0,55% za duben silnější, ale od začátku roku je tam stále oslabení o 1,8%. Vůči dolaru zůstala koruna zhruba na podobné úrovni za měsíc duben, ale od začátku roku je o 5% slabší. A jak jsem zmiňoval minule, pro nás to vlastně znamená, že pokud investujeme
V rámci nezajištěných investic do koruny, tak je toto v náš prospěch,
protože díky tomu, že dolar posílil, tak to je pro nás samozřejmě pozitivní zpráva. Ohledně ukazatele férové hodnoty od Morningstar, ke konci dubna 0,97, to znamená, že akcie podle tohoto ukazatele byly 3% pod férovou hodnotou, což i vlastně potvrzuje ten jejich propad a ta korekce a
být o něco zajímavější do toho trhu vstoupit, protože tam je ta drobná 3% sleva. Ale na druhou stranu, jak [00:05:00] vždycky říkám, řídit se jenom tímto ukazatelem by nebylo úplně rozumné a ve své podstatě, pokud mám prostředky k investování, tak je svým způsobem jedno, jestli ty trhy jsou v korekci nebo jestli rostou, protože na obě strany tam může být argument, proč investovat nebo i proč neinvestovat, ale většinou...
Statisticky vychází lépe, když na tom trhu člověk je, než když se snaží čekat a na tom trhu není, protože ty trhy převážně rostou, než klesají a v tu chvíli je logické, že je výhodnější na tom trhu být a zbytečně nečekat a nesnažit se ten trh časovat. Americká inflace vzrostla ze 3,2 na 3,5%, což právě byl ten důvod poklesu akcí.
Inflace v eurozóně zůstala na stejné úrovni ve výši 2,4% a inflace Evropské unie poklesla z 2,8 na 2,6%. A v České republice máme stále inflaci minulou i tu poslední [00:06:00] vyhlašovanou ve výši 2%. A v souvislosti s tím jsou pro nás důležité úrokové sazby FEDu, Evropské centrální banky a případně České národní banky, FED zatím ponechal sazby na stejných úrovních a hodně se teď hovoří o tom, jestli vůbec ještě na podzim dojde ke snížení sazeb a ty zprávy se poměrně mění, nechci říct každým dnem, ale skoro každým týdnem, je to trošku jinak.
Objevují se i informace, že by dokonce mohl FED sazby i zvyšovat, což samozřejmě by pak pro akciové trhy a pro dluhopisy a další instrumenty nebyla úplně dobrá zpráva,
ale jak už jsem zmiňoval, spíše je lepší na všech se dívat více dlouhodobě. Na druhou stranu je určitě dobré znát i, jak by se ta úroková sazba mohla v současné době vyvíjet. Evropská centrální banka na posledním zasedání také ponechala úrokovou sazbu na stejné úrovni jako FED. Ale v červnu se očekává, že by mohla [00:07:00] provést první snížení na druhou stranu, protože Evropská centrální banka je trochu závislá i na té americké,
když se uvádí, že by ty centrální banky měly být nezávislé, tak se mluví o tom, že pravděpodobně po tom červnovém snížení již nebude tolik snižovat a že bude trochu čekat i tzv. na tu Ameriku. Co se týče České národní banky, tak na posledním zasedání Česká Národní banka snížila sazbu z 5,75 na 5,25 a mnoho lidí nyní očekává, že by vlastně mohly se jim díky tomu zlevnit úvěry a že by mohly mít levnější hypotéky.
Avšak Tam vzniká trošku jiná situace, protože ty ceny hypoték se neodvíjí od této reposazby, ale odvíjí se spíš od úrokového swapu a konkrétně, když se koukneme třeba na tříletou fixaci, tak cena tříletých peněz pro tu banku je dneska 4,1%. A ještě v polovině března to bylo 3,5%. To znamená, že [00:08:00] ty banky si půjčují o 0,5% dráž a ve své podstatě logicky samozřejmě i po tom snížení teď sazek České národní banky nemůžou ty hypotéky zlevnit, protože ve finále ta cena peněz těm bankám vzrostla.
Takže očekávat nyní, že úrokové sazby na hypotékách budou nižší anebo že půjdou dolů, tak nakonec nemusí tak úplně být a je dobré vlastně přemýšlet i nad tím opačným scénářem, to znamená, že se teoreticky může stát, že ty sazby i teď v kratším horizontu mohou jít i nahoru.
A co se týče nějakého dalšího snižování sazeb Českou národní bankou, dříve bylo očekáváno větší snižování, ale hovoří se teď o tom, že pravděpodobně Česká národní banka s tím dalším snižováním sazeb o něco zpomalí.
Tak a to by bylo k dnešnímu tržnímu shrnutí vše. Pokud vás zajímá investování a nechcete na to být sami, tak se na nás samozřejmě můžete obrátit. [00:09:00] Vpravo Vpravo nahoře si požádat to 30-minutovou konzultaci zdarma a já se vám velmi rád budu věnovat.
Děkuji vám za pozornost a brzy opět na slyšenou.
We recommend upgrading to the latest Chrome, Firefox, Safari, or Edge.
Please check your internet connection and refresh the page. You might also try disabling any ad blockers.
You can visit our support center if you're having problems.